top of page

Методична СКАРБНИЧКА

Методичні рекомендації

щодо організації роботи з безпеки життєдіяльності дітей

відповідно до Базового компонента дошкільної освіти

 

     Дитина, її життя і здоров’я – найвища цінність держави. Тож захистити її від можливих небезпек і навчити безпечно взаємодіяти з довкіллям – одне з провідних державних завдань,  визначених у  Законі України “Про дошкільну освіту», у  статті 11 якого зазначено: «Дошкільний навчальний заклад:

  • створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання;

  • формує у дітей гігієнічні навички та основи здорового способу життя, норми безпечної поведінки;

  • сприяє збереженню та зміцненню здоров'я, розумовому, психічному і фізичному розвитку дітей;

  • здійснює соціально-педагогічний патронат, взаємодію з сім'єю».

 

Саме тому  охорона та зміцнення здоров’я, безпека дітей мають бути головною стратегією та пріоритетом у роботі дошкільних закладів.

 

Відповідальність  за організацію роботи з питань охорони життя і здоров’я дітей покладається на керівника дошкільного навчального закладу. Усі інші працівники закладу несуть відповідальність у встановленому чинним законодавством порядку за виконання інструкцій з охорони життя і здоров’я дітей.

 

Базовий компонент дошкільної освіти як державний освітній стандарт орієнтує педагогів на певний результат планомірної системної роботи щодо формування у дітей  елементарної компетенції з основ безпеки життєдіяльності. В усіх чинних програмах з дошкільної освіти: «Впевнений старт», «Українське дошкілля», «Дитина», «Соняшник», «Дитина в дошкільні роки» викладено вимоги  щодо забезпечення життєдіяльності дітей. Для їх реалізації робота має вестися в таких  напрямах:  створення належних умов для  безпечної життєдіяльності; формування елементарної життєвої компетенції  з питань безпеки, виховання основ безпечної поведінки у дітей, а також  культури безпеки у дорослих, відповідального ставлення до життя та здоров’я дітей.

 

Для підвищення професійної майстерності педагогів та інших працівників з цього питання в дошкільному закладі має проводитися системна робота. Форми, терміни її проведення фіксуються у річному плані, а за потреби в індивідуальних планах працівників.

В освітніх лініях Базового компонента дошкільної освіти  передбачено дати дитині відповідні знання, прищепити вміння і навички безпечної поведінки. Так, в освітній лінії «Особистість дитини» зазначено,  що дошкільник володіє елементарними знаннями про основні чинники збереження безпеки; дотримується правил здоров’язбережувальної поведінки; розуміє, що – шкідливо, а що -  корисно для організму. У розділі «Зміст освіти» означеної освітньої лінії виокремлено підрозділ «Безпека життєдіяльності», в якому передбачено такі результати навчання: «Диференціює поняття «безпечне» і «небезпечне», усвідомлює важливість безпеки життєдіяльності (власної та інших людей). Знає правила безпечного перебування вдома, у дошкільному закладі, на вулиці, на воді, льоду, ігровому, спортивному майданчиках.

Орієнтується у правилах поводження з незнайомими предметами та речовинами; пожежної та електробезпеки; користуванні транспортом; в основних знаках дорожнього руху тощо. Знає та може скористатися номером телефону основної служби допомоги (пожежна, медична, міліція); усвідомлює, до кого можна звернутись у критичній ситуації. Володіє навичками безпечної поведінки при агресивному поводженні однолітків або дорослих».

 

Для ефективного формування у дітей навичок безпечної поведінки слід дотримуватися в роботі таких принципів:

Забезпечення гігієни і нормальної роботи всіх органів та психофізіологічних процесів організму дитини. Хвора, перевтомлена, психоемоційно виснажена  дитина неуважна, у неї знижується рухливість нервових процесів у корі півкуль головного мозку, виникає розпорошеність уваги, що негативно позначається на реакції в разі небезпеки.

Забезпечення взаємозв’язку і взаємозалежності життєдіяльності дитини з довкіллям (предметним, соціальним, природним) і безпосереднім середовищем,  в якому вона перебуває, та соціальною ситуацією розвитку як єдиною і неповторною для дошкільного дитинства системою взаємин між дитиною та середовищем.

Раціональна організація життя та діяльності дітей у дошкільному закладі і сім’ї.

Своєчасне усунення  негативних впливів на життєдіяльність дитини та її наслідків; надання своєчасної допомоги.

Забезпечення взаємозв’язку дошкільного закладу, сім’ї та громадськості у формуванні безпечної поведінки дітей.

Важливий чинник ефективності роботи – тісний взаємозв’язок між педагогами та батьками. Батьки мають уважно ставитися до здоров’я своїх дітей;  підтримувати їхнє прагнення  до самостійності, заохочувати ініціативу; допомагати знаходити вихід з різних ситуацій; радіти їхнім найменшим успіхам. 

Відповідальна місія дорослих не тільки захистити дитину від можливої небезпеки, а й підготувати її до майбутнього самостійного життя, коли доведеться  стикатися з різними непередбачуваними ситуаціями.

 

Тому дітей потрібно надійно озброїти знаннями, вміннями з безпеки життєдіяльності, навичками надання першої медичної допомоги, відповідального ставлення до власного здоров’я і здоров’я тих, хто оточує.   

 

Державний стандарт дошкільної освіти ставить завдання навчити випускника дошкільного закладу, насамперед чітко диференціювати поняття «безпека», «небезпека», «безпечне і небезпечне», які мають поповнити активний словник дитини і стати дієвими  правилами поведінки. Це закарбовано в змісті здоров’язбережувальної компетенції дитини в одному ємкому словосполученні, а  саме «дотримання правил безпеки життєдіяльності".

bottom of page